Η μάχη τίτλου στη Super League: Ολυμπιακός - ΑΕΚ (2-0), ΠΑΟΚ - ΠΑΟ (4-1)

Λεπτό προς λεπτό στο blog του iEidiseis.gr τα δύο κρίσιμα παιχνίδια στη μάχη τίτλου της Super League.
ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI

19:40 - 15/05/2024
Τελευταία ενημέρωση: 22:20 - 15/05/2024

Η πιο κρίσιμη «στροφή» στη μάχη του τίτλου είναι η 9η των playoffs της Super League, καθώς διεξάγονταν ταυτόχρονα (20:00) οι αναμετρήσεις Ολυμπιακός - ΑΕΚ και ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός. Δείτε όσα συνέβησαν στις αναμετρήσεις μέσα από το blog του iEidiseis.gr.

LIVE

• Καλό βράδυ από εμάς!

22:18:13

Εδώ τελειώνει το live blog του iEidiseis.gr για τα παιχνίδια Ολυμπιακός - ΑΕΚ 2-0 και ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 4-1.

• H βαθμολογία των playoffs της Super League

22:17:07

Η βαθμολογία των playoffs της SUper League έχει ως εξής μετά τα σημερινά αποτελέσματα:

22:00:35

90+5' Τελειώνει το παιχνίδι στο «Γ. Καραϊσκάκης», ο Ολυμπιακός επικρατεί με 2-0 της ΑΕΚ.

• Τέλος στην Τούμπα.

21:59:24

90+4' Τελευταίο σφύριγμα στην Τούμπα. Τεράστια νίκη του ΠΑΟΚ με 4-1.

• ΓΚΟΛ και 2-0 για τον Ολυμπιακό

21:56:06

90+3' Ο Όρτα νικά ξανά τον Στάνκοβιτς. Σέντρα σουτ του Πορτογάλου από τα πλάγια, η μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Στάνκοβιτς που είχε κάκιστη θέση.

• ΓΚΟΛ και 4-1 ο ΠΑΟΚ

21:55:35

90+2' Ανοίγει πολύ το σκορ στην Τούμπα από κοντά μετά από γύρισμα από τα δεξιά και αδυναμία απομάκρυνσης από την άμυνα του Παναθηναϊκού. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

• Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ

21:54:12

90+1' Ο Τζολακης ξανά διώχνει το σουτ του Τσούμπερ.

• ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ και 3-1

21:52:39

89' Γκολ με τον Βιεϊρίνια για τον ΠΑΟΚ, που «κλειδώνει» το τρίποντο για τους Θεσσαλονικείς. Ο Πορτογάλος αρχηγός των γηπεδούχων στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με εξαιρετικό τελείωμα μέσα από την περιοχή μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας.

• Κλείνει τις αλλαγές του ο Ολυμπιακός

21:51:53

88' Κλείνει τις αλλαγές του ο Ολυμπιακός. Καρβάλιο αντί Τσικίνιο για τον Ολυμπιακό.

• Μεγάλη ευκαιρία τον ΠΑΟΚ

21:51:15

88' τρομερη επέμβαση από τον Λοντίγκιν.

• Νέα αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

21:49:22

85' Ο Βιλένα στο ματς αντί του Μπερνάρ.

• Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

21:48:34

85' Ο Τσούμπερ εντός περιοχής του Ολυμπιακού, πιάνει το σουτ, αλλά ο Τζολάκης διώχνει.

• Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

21:47:18

83' Σέντρα του Ζέλσον Μαρτίνς, ο Στάνκοβιτς διώχνει πριν ο Ελ Κααμπί κάνει το ψαλιδάκι.

• Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ

21:44:48

81' Βιεϊρίνια αντί Ντεσπόντοφ και Σβαμπ αντί Οζντόεφ.

• Αλλαγή για τον Ολυμπιακό

21:44:25

81' Στη θέση του Ποντένσε περνά ο Ζέλσον Μαρτίνς.

• ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό και 2-1

21:41:31

78' Μειώνει το «τριφύλλι» με τον Γερεμέγιεφ. Μπαλιά Μλαντένοβιτς, εξαιρετική κεφαλιά από τον Σουηδό φορ και κακή έξοδος του Κοτάρσκι. Ξαναμπαίνουν στο ματς οι φιλοξενούμενοι.

• ΓΚΟΛ και 2-0 ο ΠΑΟΚ

21:35:37

72' Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και νικά τον Λοντίγκιν.

• Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ

21:33:50

70' Στην άσπρη βούλα στέλνει τον ΠΑΟΚ ο διαιτητής. Και κίτρινη κάρτα στον Γεντβάι, για μαρκάρισμα στον Σαμάτα μέσα στην περιοχή.

• Αλλαγή για τον Ολυμπιακό και διπλή για την ΑΕΚ

21:33:27

69' Κίνι αντί Αποστολόπουλου, με τον πιτσιρικά να αποθεώνεται καθώς βγαίνει.

70' Τσούμπερ, Μάνταλος μέσα, Λιβάι, Ελίασον έξω.

• Πριν το γκολ η ΑΕΚ είχε κάνει δύο αλλαγές

21:32:39

Πριν δεχθεί το γκολ, η ΑΕΚ είχε προχωρήσει σε δύο αλλαγές. Οι Πόνσε και Άμραμπατ είχαν περάσει στο ματς αντί των Αραούχο και Γκατσίνοβιτς.

• ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

• Πέντε αλλαγές στην Τούμπα

21:31:22

Τρεις αλλαγές πραγματοποιεί ο Φατίχ Τερίμ για τον Παναθηναϊκό, δύο ο Ραζβάν Λουτσέσκου για τον ΠΑΟΚ.

66' Αντρίγια Ζίβκοβιτς αντί Τάισον και Σαμάτα αντί Μπράντον.

67' Βαγιαννίδης αντί Μαντσίνι, Γερεμέγεφ αντί Μπακασέτα και Μλαντένοβιτς αντί Χουάνκαρ.

• Έξαλλοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα

21:30:19

Στο άκουσμα του γκολ από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη, οι οπαδοί του ΠΑΟΚ ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.

• ΓΚΟΛ και 1-0 για τον Ολυμπιακό

21:29:03

65' Ο Όρτα ανοίγει το σκορ για τους «ερυθρόλευκους». Μετά τη σέντρα του Ποντένσε ο Ελ Κααμπί πιάνει την κεφαλιά, ο Στάνκοβιτς διώχνει, αλλά η κατοχή παραμένει στους γηπεδούχοθς, η μπάλα στρώνεται στον Πορτογάλο εκτός περιοχής, ο οποίος πιάνει φοβερό ευθύβολο σουτ που καταλήγει στο βάθος της εστίας του Αυστριακού γκολκίπερ.

• Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό

21:26:25

62' Ο Σπόραρ σε τετ-α-τετ με τον Κοτάρσκι, αλλά ο Σλοβένος χάνει από τον Κροάτη γκολκίπερ, ο οποίος διώχνει με το πόδι του. Τεράστια στιγμή για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να φέρει το ματς στα ίσια.

• Δοκάρι και ο ΠΑΟΚ

21:24:54

61' Τρομερό σουτ Μπάμπα από τα αριστερά, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν. Πολύ κοντά στο 2-0 οι Θεσσαλονικείς.

• Δοκάρι για τον Ολυμπιακό

21:24:27

61' Ο Φορτούνης εκτελεί ένα φάουλ που έχει κερδίσει σε εξαιρετικό σημείο ο Ολυμπιακός, αλλά η μπάλα βρίσκει στη συμβολή των δοκαριών του Στάνκοβιτς.

• Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ

21:22:00

57' Σέντρα-σουτ Ντεσπόντοφ από τα δεξιά, η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Λοντίγκιν.

21:18:41

55' Ο Όρτα κουβαλά την μπάλα μέχρι τα όρια της περιοχής, κάνει και το σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Στάνκοβιτς.

• Ευκαιρία για την ΑΕΚ στο Φάληρο

21:13:29

49' Ο Ελίασον συγκλίνει προς τα μέσα και σουτάρει, στο σώμα του Έσε η μπάλα, φεύγει κόρνερ.

• Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στην Τούμπα

21:10:43

Έναρξη με λίγα δευτερόλεπτα καθυστέρηση σε σχέση με το Φάληρο και στο δεύτερο μέρος στον αγώνα ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός.

• Ξεκινά το δεύτερο μέρος στο Φάληρο

21:09:18

46' Έναρξη του δευτέρου μέρους στο «Γ. Καραϊσκάκης». Θα αργήσει λιγάκι η επανέναρξη στην Τούμπα.

• Μια αλλαγή η ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη

21:08:38

Ο Σιντιμπέ δίνει τη θέση του στον Γιόνσον, με την ΑΕΚ να προχωρά στην πρώτη αλλαγή του παιχνιδιού.

• Τέλος του πρώτου μέρους και στην Τούμπα

20:52:13

45+4' Τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο μέρος στο ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός. Οι Θεσσαλονικείς προηγούνται με 1-0.

• Τέλος του ημιχρόνου στο Καραϊσκάκη

20:49:45

45+2' Τελειώνει το πρώτο μέρος στο Ολυμπιακός - ΑΕΚ. Με 0-0 πηγαίνουν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

• Απειλεί η ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη

20:47:40

45' Σέντρα του πολύ δραστήριου Ελίασον, κεφαλιά του Γκατσίνοβιτς που περνά άουτ.

20:46:25

43' Ο Ότο μπαίνει εντός περιοχής, δεν σουτάρει, ψάχνει το επικίνδυνο γύρισμα, αλλά ο Αράο προλαβαίνει να διώξει.

20:44:33

40' Κλέψιμο του Έσε, ο Ποντένσε παίζει κάθετα για τον Ελ Κααμπί, ο οποίος σουτάρει άουτ υπό την πίεση του Κάλενς.

20:40:35

37' Οι παίκτες της ΑΕΚ βγάζουν ένα εξαιρετικό transition, ο Λιβάι Γκαρσία γυρίζει και δίνει έτοιμο γκολ στον Ελίασον, αλλά αυτός κάνει τραγικό τελείωμα σχεδόν από το ύψος της μικρής περιοχής.

• ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, 1-0 στην Τούμπα

20:39:06

37' Λάθος στην άμυνα του Παναθηναϊκού από τον Ρούμπεν, ο Κωντσαντέλιας στρώνει στον Τάισον και εκείνος από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με συρτό σουτ.

• Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό

20:36:46

32' Υπέροχη μπαλιά του Κάρμο στον Ποντένσε, ο Πορτογάλος κάνει το γύρισμα, αλλά είναι δυνατό. Ο Φορτούνης γίνεται κάτοχος της μπάλας, αλλά η σέντρα του είναι κακή. Στη συνέχεια η ΑΕΚ πάει να βγει σε αντεπίθεση με τον Λιβάι Γκαρσία, του γινεται φάουλ από τον Κάρμο. Κάρτα ζητούν οι παίκτες και οι άνθρωποι της Ένωσης, τίποτα δεν δίνει ο Γερμανός διαιτητής Στίλερ.

• Άλλη μια καλή στιγμή για την ΑΕΚ

20:28:18

24' Ο Ελίασον περνά τον Αποστολόπουλο, κάνει τη σέντρα με στόχο τον Λιβάι Γκαρσία, αλλά αυτός παρόλο που είναι μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, κάνει κοντρόλ και ο Ροντινέι προλαβαίνει να διώξει.

• Απειλεί ο Παναθηναϊκός τον ΠΑΟΚ

20:26:16

23' Μπαλιά του Κώτσιρα με στόχο τον Σπόραρ, αυτός δεν προλαβαίνει να σουτάρει, καθώς βγαίνει γρήγορα ο Κοτάρσκι.

• Καλή στιγμή για την ΑΕΚ

20:23:24

20' Μπαλιά στην πλάτη του Ντόη, ο Λιβάι Γκαρσία καθυστερεί να εκτελέσει και ο Κάρμο δεν του επιτρέπει να σκοράρει. Η μπάλα στην αγκαλιά του Τζολάκη.

• Καλή φάση για τον ΠΑΟΚ

20:22:42

20' Ο Κωνσταντέλιας, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς, απειλεί τον Λοντίγκιν με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού μπλοκάρει.

• Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ

20:21:30

Γίνεται η αλλαγή στην Τούμπα. Ο Κωνσταντέλιας περνά στη θέση του Μουργκ.

• Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό

20:20:53

18' Ωραίο γυριστό σουτ ο Όρτα εκτός περιοχής, πέφτει και μπλοκάρει ο Στάνκοβιτς.

• Πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ με τον Μουργκ

20:20:12

18' Έχει πρόβλημα ο Αυστριακός μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ. Στη θέση του θα μπει ο Κωνσταντέλιας.

• Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

20:15:25

Κάθετη του Ποντένσε στον Ελ Κααμπί, αυτός βγαίνει απέναντι από τον Στάνκοβιτς, αλλά ο Μαροκινός φορ του Ολυμπιακού δεν μπορεί να νικήσει τον Αυστριακό γκολκίπερ της ΑΕΚ.

20:14:26

10' Γρήγορη αντεπίθεση για τους γηπεδούχους. Δεν μπορούν να τελειώσουν τη φάση ούτε Τσικίνιο ούτε Ελ Κααμπί μέσα από την περιοχή της ΑΕΚ.

20:13:16

9' Γρήγορη αντεπίθεση της ΑΕΚ, σουτ του Λιβάι Γκαρσία, ο Κάρμο βάζει «στοπ».

• Πέναλτι για την ΑΕΚ, αλλά υπάρχει οφσάιντ

20:10:34

7' Περίπτωση πέναλτι για την ΑΕΚ, με τον Λιβάι Γκαρσία να βγαίνει απέναντι από τον Τζολάκη, ανατρέπεται. Ωστόσο, ο βοηθός σήκωσε σημαία. Η φάση τσεκάρεται μέσω VAR, οριακά εκτός θέσης ο επιθετικός της Ένωσης.

20:09:27

6' Εκτέλεση κόρνερ του Όρτα, σουτ στην κίνηση του Φορτούνη, ο Αποστολόπουλος από κοντά δεν μπορεί να απειλήσει με προβολή.

• Προσπάθησε να απειλήσει η ΑΕΚ

20:08:01

5' Γύρισμα του Ελίασον, αλλά η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Τζολάκη.

• Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ

20:05:27

2' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Ο Μπράντον Τόμας γίνεται αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, αλλά με συρτό σουτ στέλντει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Λοντίγκιν.

• Ξεκινούν τα δύο ματς

20:02:04

Γίνεται η σέντρα στα δύο παιχνίδια σε Καραϊσκάκη και Τούμπα.

• Τέλος στο άλλο ματς της αγωνιστικής

20:00:18

Τελείωσε το βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι της Λαμίας. Ο Άρης επικράτησε με 4-2 της τοπικής ομάδας με ανατροπή.